Популярни снимки за

Всички снимки

"За снимането на птичките" от Иво Пенков Дамянов

#1
#1
"За снимането на птичките" от Иво Пенков Дамянов

...Приближаването пеша става чрез прикриване зад храсти и дървета, ама понякога се налага и пълзене даже, така че си предвидите подходящо облекло, ако ще се вманиачавате на тема птици. Най-добре е човек да ходи на „лов” за птици сам, и в никакъв случай не повече от двама. Комбинацията от двама души е подходяща в някои ситуации, за да застане единият в прикритие в „засада”, а другият да действа в обход. И, разбира се, птици, особено много от водните и граб...

http://www.4coolpics.com/article.php?id=38

Редактирано от администратор , 17.07.2006 19:40:28

#2
#2

Мерси.
#3
#3

chudesno e Ivo
POzdravleniq
#4
#4
Интересно и полезно!
#5
#5
.. .. C00L!
#6
#6
Мисля, че това е много добър текст.
#7
#7
кажете нещо повече за съчетанието скорост/бленда
#8
#8
като си изпих кафето , ми дойдоха още няколко думи по темата - информацията на иво ее много полезна за "птичарите", но остават още въпроси като например как да постигнем добър фокус.При голямото приближение което постигаме /например с 70-300/ и след като сме фокусирали , и сме поставили фото апарата на триножник, при самото натискане на спусъка се получава едно недолувимо изместване на апарата и фокуса страда.мислил съм си за два вариянта 1. Самоснимачка , но тя не е поджодяща за движещ се обект и 2. - жило/ за съжаление не съм си намерил още, но и не съм търсил активно/
Та в тая връзка , моля да споделите вашия опит...

Редактирано от автора , 15.07.2006 10:54:53

#9
#9
#10
#10
Яко и полезно
#11
#11
hateras: Аз снимам от тринога само за вечерни градски снимки, триногата не ми е удобна и подходяща за птици, освен ако не става въпрос за снимане на голяма колония евентуално. Птица в полет иначе е абсурд от тринога да се снима. За да стане фокусът като хората и да е нормална резкостта даже в дългия край на обектива е нужна висока скорост (има едно правило за умножаване на фокусното разстояние по 3, но не знам доколко е "научно" издържано)- и с това ти отговарям на въпроса за скоростта и диафрагмата - избирам си ги така, че по възможност скоростта да не е под 1000. Ако е достатъчно светло, диафрагмата за обективи от порядъка на 300-400 мм е най-добре да се поставя на 7,1 или 8 - това дава известна дълбочина на резкостта. Фокусът задължително го оставям само на централна точка, целенето е в шията на птицата, а не в окото, и си го оставям на one shot, даже и за снимки в полет. Сервото евентуално може да се пробва ако птицата лети към тебе фронтално.
А относно това, че ти се измествал фокусът при снимане от триногата - затова са жилата или дистанционните.

Редактирано от автора , 16.07.2006 23:25:24

#12
#12
#13
#13
Чудесно написано ! Благодаря
#14
#14
Ivoto:
много си се запалил!!
Според мен IS (стабилизатора на изображението) има голямо значение и много помага.
Когато снимам птица в полет минавам на ръчно фокусиране - пробвайте и ще се убедите, че е по ефективно.

Ivoto:
#15
#15
Благодаря
#16
#16
tchani: Хех, ми ти си един от тези, дето ме запалихте, бре, Чани :))
#17
#17
Бих искал да добавя един малък детайл, който съм пропуснал в есето - при снимането на птици много се цени, ако се хване добре окото на птицата и има отражение или блясък в него, поне като една светла точица.
#18
#18
благодаря
#19
#19
Много полезна статия! Допълнението относно скоростта също.Някога имаше една книжка от Николай Райков на тази тема, но се отнасяше за филмовите апарати. Цифровата фототехника има други възможности. Удоволствието обаче е същото!

Редактирано от автора , 23.08.2011 19:29:59

#20
#20
#21
#21
...филмовите апарати. Цифровата фототехника има други възможности. Удоволствието обаче е същото!
#22
#22
Хубава и полезна статия. Макар да снимам птици само в градината си ми се иска да споделя своите наблюдения по въпроса:
При снимането на птици се стремя да ги примамя да кацнат там, където обстановката и светлината са подходящи за снимка. Най-добри снимки се получават при мека, разсеяна светлина, което си иска светосилен обектив и добро тяло с възможности за максимално високо ИСО при умерен шум. Високото ИСО често яде от детайла. Пробвам се и с допълнителна подсветка от светкавица, но засега без особен резултат.
Моля попълнете полето.
Моля попълнете полето.
Регистрация Забравена парола