Популярни снимки за

Всички снимки

БАН пред фалит. Учените със срамни за България заплати. Търпението се изчерпи.

#1
#1
Декларация на Общото събрание на Българската академия на науките във връзка с драстично намалената бюджетна субсидия на БАН за 2010 г.

Общото събрание на БАН, на своето заседание от 30 юли 2010 г., прие определената й от Народното събрание на Република България бюджетна субсидия, която ще нанесе, за пореден път, но с още по-голяма сила, унищожителен за науката удар.

Оценявайки поетата от последните месеци линия на извършване на фактически геноцид върху потенциала и дейността на институтите на БАН – най-авторитетната национална научна институция, ние предупреждаваме, че след този позорен бюджет трябва да се очакват поражения върху българската наука и култура с трудно окачествим негативен ефект във всички области.
Декларираме, че ще предприемем всички възможни действия за защита на настоящето и бъдещето на българската наука, към която трябва да се подхожда отговорно и със съответните европейски стандарти, както и с оглед на поетите ангажименти на европейско равнище.
Няма да допуснем разрухата на науката да придобие необратим характер и ще алармираме за поредната драстична финансова рестрикция европейските научни институции.
Българската академия на науките ще огласи своята позиция пред българското общество чрез предстояща пресконференция и редица протестни действия.

Пресконференция на тема „ Рискове за държавата и обществото от редуциране на Общонационалните дейности на БАН в резултат орязания бюджет

На 5 август 2010г. се състоя пресконференция посветена на проблемите свързани с хидрологичния, сеизмологичен, екологичен и радиологичен мониторинг във връзка с рязко намаления бюджет за академията.


В нея взеха участие проф. Николай Милошев- директор на Националния институт по геофизика, геодезия и география, доц. Георги Корчев- Генерален директор на Националния институт по метеорология и хидрология, доц. Митко Гайдаров, заместник директор на Института по ядрени изследвания и ядрена енергетика , акад. Ангел Гълъбов от Института по микробиология и проф. Владимир Димитров- научен секретар по химическите науки към БАН. Д-р Ермак Димов представи позицията на синдикатите.

Представителите на институтите, които се занимават с общонационални дейности изложиха рисковете за намаляване качеството на мониторингите и тяхното спиране. Журналистите бяха запознати с финансовите искания на БАН в близка перспектива. Държавата дължи общо около 1 100 000лв. на академията за дейности , които извършва и са обещани от правителството. Средната работна заплата от 628лв за последното тримесечие е намаляла на 310лв. Недостигът на средства за работни заплати и осигурителни вноски за второто полугодие е 9 800 000лв. При нивото на заплати особено на младия научен персонал перспективата за „изтичането” му от БАН е видима.
#2
#2
Следим темата от близо ... !
Моля попълнете полето.
Моля попълнете полето.
Регистрация Забравена парола