Популярни снимки за

Всички снимки

Предложение за нова фото галерия- " Стари снимки "

#1
#1
Повод за предложението бе снимката на Vyacheslav Popov- "Родова памет-1928" година. Там се разгърна дискусия в малък обем относно създаването на нова фото галерия в сайта, в която потребителите да качват архивни снимки. Ако желаете,хвърлете поглед на дискусията, развила се под снимката

http://www.4coolpics.com/show.php?gal=16&id=39386

, но като цяло мисля, че идеята се приема положително при определени условия като потребителят да разполага с оригинала на снимката,която качва, евентуално тази галерия да е без гласуване и т.н.Търси се и име на новата фотогалерия.Моля ви за мнения и предложения с оглед реализирането на тази идея.

Редактирано от администратор , 23.02.2006 17:55:24

#2
#2
И ако се ентусиазираме най-много да направим оборота на кварталното скенер
#3
#3
аз съм против
нека се запази тенденцията за авторска фотография а не да правим семеен албум
нещата се разводняват ужасно много
#4
#4
Аз пък мисля, че ще е интересно да се види как са снимали фотографите в началото на миналия век...
#5
#5
Една галерия за стари снимки, които са със загубени авторски права може да разнообрази сайта. Освен това мисля, че не само със скенер се правят тези неща. Снимката,
която я качих е заснета с цифров фотоапарат от минимално разстояние. Но поради това, че сайта е частен главната дума ще има администратора. Може и да не е семеен албум.
Има и други виждания за подобна галерия с по-широк обхват.
Но ако не се възприеме идеята ще се съобразя и няма да качвам други снимки от този вид. Важното е потребителя да разполага с оригинала на снимката. Ще се радвам, ако и други вземат отношения по темата.
#6
#6
правата се губят 100 години след смъртта на автора ако изрично негови наследници не са предявили претенции
с това се продължават за период до 25 години и след това стават обществено достояние

така че.....
#7
#7
А ако автора е неизвестен?
Между другото тук се сещам да попитам. В днешно време никой не отбелязва по някакав начин на гърба на снимките/фотолюбителски/,
когато са на фотографска хартия чие дело са. Въбще може
ли да отговори някой дали по принцип съвременните фотографи
подпечатват на гърба фотографиите си с печат или нещо друго - с оглед на техните авторски права. Човешкият живот е кратък все пак.
#8
#8
с една дума
не се публикува снимка която не е твоя
винаги може да си спечелиш съдебно преследване
#9
#9
mnogo dobra ideq.Po povod kritikata na Jumbo-v sajtovete se publikuvat snimki s avtorski prava-koeto ne ozna4ava nepremenno li4no da si gi zasnel.Puk i dosta ot "avtorskata fotografiq " si e napravo za semejniq album.
A v starite snimki ima i dostovernost ,istoriq...Interesno!
#10
#10
хубаво трошете си главата
само после не ревете отлраднаха ми снимка и не ми платиха

аз ви казвам какви са правилата но съм забелязал че не са много на почит такива неща
#11
#11
Jumbo,
В случая заплахите с някакво съдебно преследване са уместни единствено за гаргите,
които ги има в изобилие през зимата и мога да ги фотографирам на воля. Повече от 20 години си купувам лично, със свои собствени средства Държавен вестник – поради това, че професиите, които съм изпълнявал и изпълнявам изискват добра юридическа култура. Водил съм и правна рубрика в авторитетно списание. Ето защо твоите коментари ме провокираха да се справя с възникнали проблем. Затова ще ти предложа един коментар, който си позволявам да направя след като прегледах действащите и отменените нормативни актове, които имат отношение към проблема със старите снимки.
Първото нещо, което искам да сподяля, е че сегашния Закон за авторското право и сродните му права, който е в сила от 1993 година има един съществен недостатък, в сравнение с предишния, който отменя/Закона за авторското право от 1951 година/. В по-старият, но отменен Закон има една много интересна разпоредба, която е записана в Чл. 32. (Изм. - ДВ, бр. 35 от 1972 г.) Този закон се прилага и относно авторското право на произведения, създадени или публикувани преди влизането му в сила.
Разпоредбите на чл. 18 от този закон се прилагат за в бъдеще и за произведения на автори, починали преди влизането му в сила, ако не са изтекли предвидените в този член срокове.
Написано на юридически език това означава, че сегашните законодатели не са си свършили добре работата, защото който и юрист да попиташ, ще ти каже, че законите нямат обратна сила, ако това изрично не е посочено. А в сега действащият Закон за авторското право и сродните му права такава законова разпоредба няма. Същият закон влиза в сила от определена дата и важи за случилото се след тази дата.
Прегледах за всеки случай и отменения преди години Закон за задълженията и договорите. Но и в него няма нищо, за което човек да се захване.
Смея да твърдя, че по-скоро при старите снимки е валидна разпоредбата на Закона за държавния архивен фонд, в който се посочва, че в 6 месечен срок от влизането на този закон в сила, т.с до края на 1974 година българските граждани са били задължени да декларират наличните ценни лични архивни документи. За съжаление и тук законодателя не е бил от най-добрите, защото в този закон не се дава легална дефиниция за това, кое е ценен и кое не е ценен личен архивен документ.
Поради тези слабости в сега действащото законодателство се оказва, че на практика
Закона за авторското право и сродните му права /Обн. ДВ. бр.56 от 29 Юни 1993г., изм. ДВ. бр.63 от 5 Август 1994г., изм. ДВ. бр.10 от 27 Януари 1998г., изм. ДВ. бр.28 от 4 Април 2000г., доп. ДВ. бр.107 от 28 Декември 2000г., изм. ДВ. бр.77 от 9 Август 2002г., изм. ДВ. бр.28 от 1 Април 2005г., изм. ДВ. бр.43 от 20 Май 2005г., изм. ДВ. бр.74 от 13 Септември 2005г., изм. ДВ. бр.99 от 9 Декември 2005г., изм. ДВ. бр.105 от 29 Декември 2005г./ се разпростира върху уреждане на отношенията, свързани със създаването и разпространението на произведенията на литературата, изкуството и науката. Но не урежда тези отношения към авторското право на произведения, създадени или публикувани преди влизането му в сила, т.с. преди 29 юни 1993 година. Парадоксално,
но факт, на който не се учудвам, като зная какво е нивото на повечето народни представители в интелектуално отношение.
А за всички, които сега се занимават с фотография като автори си позволявам да припомня някои текстове от Закона за авторското право и сродните му права, които би следвало да се познават.
Jumbo, в това което написах не влагам нищо лично. Има и неписани закони. Уважавам твоята ерудираност в областта на фотографията. Но както се казва: „Платон ми е мил, но истината ми е по-мила”.
Преди да кача този материал видях и последната твоя реплика. Мисля, че именно като се качат такива снимки в сайта, те вече попадат под защитата на Закона за авторското право и никой няма да има право да ги използва без разрешението на този, който ги е качил и администратора на сайта. Не изключвам да има и други мнения. Все пак живеем в цивилизован свят. Затова, ако греша моля да бъда извинен предварително.
Предлагам да се помисли каде в сайта може текстовете от сега действания Закон за авторското право да бъдат сложени на видно място. За да се четат и познават от потребителите на сайта.
С уважение: Вячеслав Попов
А ето и сега действащите разпоредби:
Закон за авторското право и сродните му права
Авторско право върху портрети
Чл. 13. Авторското право върху произведение на изобразителното изкуство или произведение на фотографията, представляващо портретно изображение на друго лице, принадлежи на автора на произведението. За използването на такова произведение между автора и изобразеното лице могат да се уговарят условия.

Свободно използване без заплащане на възнаграждение

Чл. 24. (Изм., ДВ, бр. 77 от 2002 г.)
(1) Без съгласието на носителя на авторското право и без заплащане на възнаграждение е допустимо:

6. възпроизвеждането по фотографски, кинематографичен или аналогичен на тях начин, както и чрез звукозаписване или видеозаписване на произведения, свързани с актуално събитие, за да бъдат тези произведения използвани от средствата за масово осведомяване в ограничен обем, оправдан от целите на информацията, при посочване на източника и името на автора, освен ако това е невъзможно;

Произведение, създадено по поръчка
Чл. 42. (1) Авторското право върху произведение, създадено по поръчка, принадлежи на автора на произведението, освен ако в договора за възлагане е предвидено друго.
(2) Ако не е уговорено друго, поръчващият има право да използва произведението без разрешение на автора за целта, за която то е било поръчано.

Раздел VI
Използване на произведения на изобразителното изкуство, архитектурата и фотографията
Предложение за отстъпване право за публично показване
Чл. 68. (Предишен текст на чл. 68, изм., ДВ, бр. 28 от 2000 г.) С прехвърлянето на собствеността върху произведения на изобразителното изкуство и произведения, създадени по фотографски или аналогичен на него начин, се отстъпва, ако писмено не е уговорено друго, и правото за публично показване на произведенията.
#12
#12
Jumbo,
Моля да бъда извинен, но след като преледах за евентуални грешки намерих нещо, което трябва да си призная.
Значително по-късно, през 2000 година е направена една промяна в Закона за авторското право, която взима под внимание проблема за защитата на произведенията, създадени преди влизането на закона в сила.
текста е следния:
§ 6. (1) (Изм., ДВ, бр. 28 от 2000 г.) Този закон се прилага и за произведенията, изпълненията, звукозаписите, радио- и телевизионните програми, създадени или осъществени преди влизането му в сила, ако не са изтекли предвидените срокове на закрила.
(2) Авторските права, придобити до влизането в сила на този закон, се запазват.
Следователно след като представих всичко по-важно "за" и "против" създаването на такава галерия всичко остава като
решение в ръцете на тези, чиято собственост е сайта.
Не мога да си превишавам правата, тъй като съм само отделен потребител, който се подчинява на правилата, които важат за всички.
#13
#13
така
за съжаление в наща социалистическа държава всичко е било направено да се тъпче народа....

както и да е
когато говорех за закона не съм изхождал от голи факти а от лекциите си по авторско право в театралната академия.
това бе преди 5 години и лектора изхождаше от европейското законодателство за аудио визуалните изкуства
обясниха ни добре кога какво ни се плаща при общия труд на носителите при кино индустрията както какво може да ползваме без да се налага да плащаме за правя

но снимката като самостоятелно произведение в 99% отт случаите е от единичен автор който носи пълни права дори и тя да се откупи автора ппази права като автор
може да има възбрана да я показва или продава но той винаи се води за автор
според договора който има може да получава пари всеки път когата снимката се използва или да му се плати еднократно за неограничено ползване НО със споменаване на името му


всъщност явно целия спор е излишен
аз съм достатъчно съвестен да не качвам снимки които ги е правил колега фотограф

просто се притеснявам да не се получи в един момент правен парадокс
#14
#14
Добре де! Нали това е сайт за забавления с фотография? Сканирането, ксерографирането или снимането с цифров апарат на стари чужди снимки каква фотография е? "Снимайте и се забавлявайте" чета често тук = Какво снимане и забавление е това? И на мене ми е интересно да гледам стари снимки, но не бих се наел да сканирам семейния архив, а предпочитам да изляза да снимам навън...
#15
#15
Знаете ли каква е вредата от храненето? ами от секса? На мен ми се отщя бе..то било много страшно
#16
#16
Май вече става ясно, че идеята тази галерия излезе "мъртвородена".
Но аз имам принципен въпрос!
Има ли сред вас някой компетентен по въпроса за авторското право, който да ми обясни счита ли се нарушение на авторското право публикуването с НЕКОМЕРСИАЛНА цел на снимка, която е платена от притежателя й или от някого, на когото той се явява наследник? Не се ли приема, че при поръчването на снимката и заплащането й авторските и сродните им права преминават като притежание от автора към поръчителя?

ДО колкото виждам и цитатът от закона сочи същото:

"Произ­ведение, създадено по поръчка
Чл. 42. (1) Авторското право върху произведение, създадено по поръчка, принадлежи на автора на произведението, освен ако в договора за възлагане е предвидено друго.
(2) Ако не е уговорено друго, поръчващият има право да използва произведението без разрешение на автора за целта, за която то е било поръчано."
#17
#17
Monika, текста е ясен. Спорно би било доказването на НЕКОМЕРСИАЛНОСТТА в една публикация, евентуално.

И още нещо – така или иначе всичко е въпрос на договор, който се сключва по предписаните в упоменатия Закон за Авторското Право и Сродните му Права правила и норми. Ако няма договор, то произведението (снимката в случая) си е на автора му, до доказване на противното... пак с договор в писмена форма.
Хайде сега дай ми пет лева аз да те щракна, пък от другата седмица ще се влачим по съдилища!
Законите, разписните правила и норми, поне в случаите, когато предмет на спора не са или не биха могли да бъдат пари в доволно количество, са за хората, които не могат да се разберат като хората! Ние тук, или поне повечето от нас, добре сезабавляваме с фотография. Едва ли ще си разменим авторски плащания измерени в повече от няколко бири, така че: Have fun!

Колкото до галерията – аз съм за с две ръце! Стига да се спази задължителното според гореупоменатия закон неимуществено право на автора, а именно да се посочи името му като автор. Та стига това да е изпълнено, считам, че правни проблеми няма предвид нищожността на евентуалните искове!

Tip of the day: Знакът "©", обозначаващ притежание на авторски права, се въвежда от клавиатурата при натиснат Alt и последователно набрани: 0 1 6 9
Ето го: ©
#18
#18
Vox, как задължително да се посочи име на автор, когато никой не го знае?
Ясно е, че снимките в тази галерия ще са качени с некомерсиална цел и съвсем спокойно в "данни" може да се пише Автор - неизвестен. Не мисля, че би имало някакъв проблем ако има такава галерия, преди 3-4 години в София имаше изложба на такива стари снимки с "Автор - неизвестен" и доста снимки от личния архив на дядо ми участваха в нея. Галерията според мен ще бъде интересна, ще имаме възможност да видим стара архитектура, мода и бит.
#19
#19
kozmo, мила...

Автор - дядо ми;
Автор - някакъв приятел на дядо ми;
Автор - неизвестен обожател на баба ми...

Всичко това ми се вижда достатъчно, поне на мен!
#20
#20
Ами, разбира се..защо е необходимо да се усложняват толкова нещата и да правим от мухата - СЛОН
#21
#21
И аз това питам!
Моля попълнете полето.
Моля попълнете полето.
Регистрация Забравена парола