-
0снимки
-
0гласове
-
0влияние
-
0любими
-
0следвания
За мен
- Местоположение: България , София
За контакти
- Имейл адрес: stefan_sps@abv.bg
- Skype: spstefanov1
Оборудване
Фотоапарати:
- ZENIT/ЗЕНИТ ZENIT/Зенит TTL
- BENQ BENQ DC4330
- PENTAX PENTAX *ist
- PENTAX Pentax K100D
- PENTAX Pentax K10D
- PENTAX Pentax K20D
- PENTAX Pentax K-5IIs
Обективи:
- PENTACON Pentacon 2.8/135
- CARL ZEISS Macro-Prakticar 2.8/55
- PENTAX PENTAX SMC P-DA J 16-45/4.0 ED/AL
- USSR Таир-3 300/4,5
- USSR MC Гелиос-44М-4 58/2.0
- PENTAX PENTAX SMC P-DA 18-55/3.5-5.6
- ASAHI Takumar-A Zoom 1:4 70-200mm
- PENTAX smc PENTAX-DA 16-50mm F2.8 ED AL[IF]SDM
- PENTAX smc PENTAX-DA 50-135mm F2.8 ED [IF]SDM
- TAMRON TAMRON SP AF17-50mm F/2.8 XR Di II LD Aspherica
- TAMRON TAMRON SP MF90MM F/2.5 MACRO MC
Потребителя няма добавени албуми.
Потребителя няма добавени любими снимки.
Коментари оставени към Автора
Заглавие | Коментар | Автор |
---|---|---|
Облачно слънчева песен... / | ||
![]() |
Изненада!
![]() |
|
Облачно слънчева песен... / | ||
![]() |
Красота!
|
|
Облачно слънчева песен... / | ||
![]() |
Красота и романтика!
|
|
Облачно слънчева песен... / | ||
![]() |
![]() |
|
Облачно слънчева песен... / | ||
![]() |
![]() |
|
Облачно слънчева песен... / | ||
![]() |
Харесвам!
|
|
Облачно слънчева песен... / | ||
![]() |
![]() |
|
Облачно слънчева песен... / | ||
![]() |
![]() |
|
Облачно слънчева песен... / | ||
![]() |
![]() |
|
Облачно слънчева песен... / | ||
![]() |
![]() ![]() |
Коментари оставени от Автора
Според запазените църковни летописи, градежът й започва към 1836-та г. изключително със средства от дарения на местното население - всяка къща доброволно е внесла по 500 гроша, по-заможните - по 1000. Затова строителството й продължава около 25 години. Изградили са я арнаути от Дебърско. Дължината на сградата е 22 м., ширината - 10 м., с просторен балкон, подпрян на масивни дървени колони. Отделно в двора са издигнати камбанария и свещарница. Черквата е завършена между 1851-1854 г., но по време на Руско-турската война е опожарена от башибузуците. Затова от първата иконопис не са запазени останки и сведения. Възстановена е напълно през 1908 г. по инициатива на тогавашния свещеник Иван Цветков от Калофер. Иконите са били рисувани от художника Петко Ганев. През над стогодишното съществуване на черквата в нея са служили 6 свещеници. След като се започва изграждането на язовир "Копринка" ("Георги Димитров"), част от селото попада в чашката му. През 1960 г. с Министерско постановление № 110, подписано от тогавашния Министър председател на НР България Антон Югов, по-голямата част от семействата са принудително изселени в други населени места, а къщите им - разрушени. Подобна съдба сполетява и селската черква "Св. Атанасий". След 1960 г., останал без грижи и надзор, църковният храм бива варварски поруган и осквернен - превърнат е в обор за добитък на местните хора.
Вишеград е Родопска крепост и се намира на десния бряг на р. Арда. Разположена е върху скалист връх над яз. "Студен кладенец". Крепостта е малка, 562 кв. м, а запазените й стени са високи до 8 м. Построена е най-вероятно през ХІІ-ХІІІ в. Името на крепостта име славянски произход и означава "висок град", име давано на крепости и в други славянски държави. Крепостта се намира непосредствено северно от едноименното село и до нея се стига по коларски път. Стените преизползват основите на по - ранна крепост строена през античността.Сред местното население е известна с топонима Хисар Юстю /Горна Крепост/. По план и по размери представлява типичен феодален замък от средните векове.
Според проучвателите и топонима предположенията са че е представлявал резиденция на областния управител на областта Ахридос.
В пряка връзка е с голямата крепост Мнеакос /Моняк/ която е на хълма отсреща.
Построена е през ХІІ - ХІІІ в. Запазената част от крепостната стена е дълга 273 м, като на места е висока до 5 метра. До наши дни е достигнала и част от осемстенна кула (височина до 3 м). В крепостта интерес представляват и два надземни резервоара за вода. В най-високата част се забелязват останките от цитаделата, заемаща площ от 350 кв. м. Моняк е една от най-големите по площ планински крепости - 18 000 кв. м.
Външната крепостна стена е изградена от ломени камъни споени с бял хоросан и следва очертанията на скалния венец. В крепостта е бил разположен военен гарнизон, а в нея населението от селищата в равнината е намерило убежище по време на военни действия. Моняк е свързан и с похода на кръстоносците през 1206 г. във вътрешността на Родопите. Техният хронист и маршал Жофруа Вилардуен разказва, че в красивата и плодородна долина р.Арт (Арда), в подножието на мощният замък Моняк рицарите разбират за гибелта на своя император Бодуен Фландърски. Тук се провежда Баронския съвет, който избира Хенрих за император на Латинската империя.
Ето и споделеното от колегата arhangel в неговия великолепен блог. http://terrabyzantica.blogspot.com/2009/12/blog-post_08.html